FAQ

Zařídíme pro Vás:
OPPIK
Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Energetický posudek,
Energetický štítek obálky budov,
Průkaz energetické náročnosti budov,
Energetický audit
Tato sekce obsahuje nejčastější dotazy - FAQ. Rozhodli jsme ji vytvořit a použít jasné odpovědi.
Jaký je výkon jedné fotovoltaické tašky?
Jedna FV taška má výkon 10 Wp. FV modul je složený buď ze čtyř panelů k sobě připojené do série a tvoří tak modul o výkonu 40 Wp a nebo jsou tašky zapojovány samostatně - po jedné.
Jaké je vhodné napětí systému?
Vhodné napětí se odvíjí od jmenovitého vstupního napětí do měniče, které bývá okolo 700 V, proto se solární tašky zapojují sériově. Systém povoluje maximální napětí 1000 V.
K čemu slouží fotovoltaické panely, Solární tašky?
Fotovoltaické (FV) panely slouží k přeměně sluneční energie na energii elektrickou. Je možné tedy systém využívat jak k napájení el. spotřebičů, tak i ohřevu vody za pomocí elektrického bojleru.
Z čeho se skládá produkt?
Základní produkt je kombinace střešní krytiny a FV panýlků. Dále je to měnič a můžou to být i baterie.
Prodáváte systém na klíč?
Ano, systém na klíč nabízíme podle individuálních poptávek.
Z čeho je krytina?
Krytina je z páleného jílu a je možný výběr z více barevných variant.
O jaky typ fotovoltaické buňky se jedná?
Využíváme monokrystalické buňky s účinností 13,8 %, které jsou schopny pohlcovat i záření při zatažené obloze.
Jak jsou solární tašky odolné vůči přírodním vlivům?
Samotná krytina má 4. třídu pevnosti proti krupobití. Fotovoltaické panely jsou testovány na kroupy o velikosti pingpongových míčků a celý systém je chráněný přepěťovými pojistkami proti úderu blesku.
Kam můžu ukládat přebytečnou energii?
Elektrická energie lze ukládat do baterií lithium - iontových. Taková aplikace zvyšuje investici a proto je jedním z řešením ukládat tuto energii do ohřevu vody. Dnes je možné získat na FVE s baterií dotace až 170.000,-
Kdy je vhodné využít solární tašky?
Aplikace solárních tašek má velký přínos pro životní prostředí a také pro design Vašeho domu. Jelikož jsou solární tašky krytinou, je vhodnou volbou pro domy, které se právě staví nebo je čeká rekonstrukce střechy.
Co když se porouchá jeden panel?
Při poruše panelu Vám bude celý systém dále pracovat díky polovodičové diodě, která zajistí průchod proudu i v takovém sytému. Po vyhledání vadného panelu stačí vyměnit panel/modul. Za 10 let provozu jsme neřešili jedinou reklamaci.
Jaký výkon potřebuji?
Spotřeba rodinného domu se pohybuje v rozmezí 4 - 7 MWh ročně. To odpovídá 4 - 7 kW výkonu solárních tašek. ( 40-70m2)
Jaký výkon získám z jednoho metru čtverečního?
Jeden m2 vyprodukuje 100 Wp. Výkon 1 kWp získáme z 10 m2 solárních tašek. Ideální velikostí je 50 m2, které tvoří střechu o výkonu 5 kW.
Jak řešíte orientaci střechy?
Nejideálnější orientace je jih, jiho - západ, popřípadě jiho - východ. Na takto orientované střechy instalujeme krytinu vč. FV modulů. Zbytek střechy orientované na jiné světové strany pokrýváme pouze krytinou stejného designu.
Jaký je vhodný sklon střechy?
Vhodný sklon střechy je 35 °. Instalaci provádíme na střechy se sklonem od 17 ° do 60 °. Při takovém rozmezí klesá účinnost FV panelů maximálně o 5 % ze svého výkonu.
Jaká je garance a životnost?
Pálené tašky mají záruku 30 let a fotovoltaické panýlky mají záruku 3 roky. Firma SolarEdge nabízí na své měniče záruku na 12 let.
Jaké jsou rozměry pálených tašek?
Pálená taška má na délku 38 cm a na šířku 22,3 cm. Při projektu střechy je potřeba brát v úvahu tuto délku tašky a přizpůsobit laťování.
Můžu získat dotace - novou zelenou úsporám na fotovoltaický systém?
Ano, lze žádat o dotace z programu NZÚ.
Je možné sledovat kolik jsem vyrobil/a?
Monitoring je software, který je přístupný každému klientovi. Můžete sledovat Vaši elektrárnu z počítače či smartphonu za pomocí aplikace od výrobce měniče.
Můžu využít splátkový kalendář?
Ano, naše společnost umožňuje v určitých případech realizaci projektu formou krátkého splátkového kalendáře. Pro více informací nás kontaktujte.
Je možné si vyřídit pojištění?
Ano, pojištění je možné vyřídit například u ČSOB na veškeré přírodní vlivy a další.
Jaký typ měničů využívá tento systém?
Pro Solární tašky pouze Solar Edge, pro FV panely můžou být měniče různé.
Můžu si k systému dokoupit baterie?
Ano, tuto variantu doporučujeme z důvodu efektivnější vlastní spotřeby vyrobené elektrické energie. Typ baterie se volí podle vybraného měniče.U měnčů SolarEdge máte možnost instalace baterií od firmy Tesla ( Tesla powerwall battery) s kapacitou od 6,4 kWh a možností dokoupit a zapojit další. Tyto baterie jsou lithium - iontové. U FV panelů lze instalovat baterie BYD.
Jaké je finanční zhodnocení projektu?
Rozpis cen a celkovou cenovou nabídku zasíláme na vyžádání podle individuálních projektů.
Jaký je rozdíl mezi mono a polykrystalickým panelem?
Rozdíly mezi mono a polykrystalickým křemíkovým panelem jsou v současné době už jen malé. Dle našich praktických zkušeností (provozujeme výzkumnou FV elektrárnu s polykrystalickými i monokrystalickými panely) není při běžných podmínkách brněnského okresu v roční sumě rozdíl ve výrobě výrazný, mírně lépe se jeví monokrystal.Rozdíly mezi mono a polykrystalickým křemíkovým panelem jsou v současné době už jen malé. Dle našich praktických zkušeností (provozujeme výzkumnou FV elektrárnu s polykrystalickými i monokrystalickými panely) není při běžných podmínkách brněnského okresu v roční sumě rozdíl ve výrobě výrazný, mírně lépe se jeví monokrystal. Pro výrobu monokrystalického článku je třeba vyrobit jednolitý ingot křemenného krystalu. Taková výroba je poměrně náročná. Kulatý ingot se potom řeže na tzv. wafery, které se oříznou na požadovanou velikost FV článku (nyní obvykle 156x156mm). Protože ingot vznikl jako jeden velký krystal křemíku, jeho struktura je jednolitá a velice čistá. To určuje další vlastnosti monokrystalického článku. Polykrystalický článek Pro získání polykrystalického ingotu stejné velikosti je použit jiný postup. Je totiž technologicky jednodušší nechat vykrystalizovat množství menších křemíkových krystalů, než jednoho kompaktního. Z menších krystalů se vyrobí substrát, který se slisuje do jednoho celku (opět obvykle 156x156mm). Další postup je již stejný s monokrystalem. Pochopitelně touto technologií nelze docílit takové čistoty materiálu, jsou v něm viditelné přechody mezi krystaly. Výhodou monokrystalického článku je vyšší účinnost a tedy vyšší výtěžnost výkonu ze stejné plochy. Dále má lepší životnost neboli pomalejší "stárnutí" křemíku. Výhodou polykrystalického článku je vyšší výtěžnost z rozptýleného světla (difůzní ozáření) a o něco nižší cena.
Jaká je cena?
Cena se liší projekt od projektu. Záleží na výkonu, velikosti střechy, použité technologii, dotacím atd.